Jo, det heter så, det jag gör. Det har inget med ”poo” att göra. Nono. No bajsprat här.
Jag använder uttrycket och Fröken Underbar himlar med ögonen, förstår inte alls vad jag menar.
Det beror nog på att hon aldrig bott i Norrbotten. Kanske är det mer lokalt än så, kanske hör det hemma i Jokkmokk, jag vet inte.
När man ”poar på” så jobbar man på, i lugn takt. Man dräper sig inte, man nöter uthålligt på, fixar och donar.
Precis som jag gör här, med uppackning och iordningställandet av den här lägenheten, förvandlar den till ett hem.
Det går långsamt.
Min ork är begränsad.
Min rörelseförmåga är begränsad.
Här om morgonen tappade jag en järntablett på köksgolvet. Jag suckade, och tog en ny ur förpackningen. Den andra ligger kvar, i väntan på dammsugaren. Jag ORKAR bara inte böja mig ner för något så trivialt.
Mor med man kom förbi med två gamla fåtöljer.
Snyggare möbler har man sannerligen sett men till skillnad från min kära Karlskrona kan jag ta mig upp ur dem, och det underlättar tillvaron. Den ena har kattrumpan redan adopterat. Hon sover som vore hon medvetslös.
Jag mår illa ibland, det kan tydligen bli så: hormonnivåerna slår ett nytt All Time High inför förlossning och sånt, och helt plötsligt finner jag mig själv i badrummet, vid toalettskålen. Inte riktigt vad jag har lust med, nej. Det är dessutom inte speciellt kul att ha BRÅTTOM upp ur sängen när man mest är att likna vid en strandad val.
Jo.
Jag ser ut som en vattenballong på storkben. Helt galet.
En vecka kvar till Beräknat Födelsedatum.
Det känns som om jag mest går och vankar och pustar.
Och poar på, så gott jag förmår.
30 05 2008 kl 22:18
Uttrycket har aldrig hörts av mig, som ju ändå kommer från metropolen i Norrbotten, så jag utgår från att det är högst lokalt. Sedan log jag lite åt ”dräper” för det är ett ord som min mormor (och andra i hennes generation) brukade använda – jag tror banne mig att du är lite språkligt gammeldags!
31 05 2008 kl 02:30
Åh, ”dräper” som är ett så himla bra ord!
Jovisst kan jag vara lite gammaldags, men jag är förtjust i de här dialektala uttrycken…
03 06 2008 kl 07:59
Ja, nu är det nära… vi väntar med spänning…
04 06 2008 kl 17:48
Jag brukar också poa på! Sen undrar jag om du mest går å polemasar om dagarna
/Bobolla
06 06 2008 kl 05:50
Polemasa är också ett bra ord.
MMBÖ pratade föraktfullt om mossatrampare också.
En mossatrampare är en sörlänning, som kommer upp till norrland, som turist, i helt ekiperad i nyinköpt stass från haglöfs/fjällräven och som ofelbart trampar ner i första bästa surhål och behöver bärgas, för att därefter förses med terapi för att komma över den traumatiska upplevelsen.
En Mossatrampare.
*s*